środa, 18 lipca 2012

10 Najlepszych Filmów o Futbolu Amerykańskim

10. Męska Gra (1999)
Oliver Stone pokazał w tym filmie to co najlepsze w Futbolu. W filmie pojawia się duża liczba gwiazd NFL plus Dennis Quaid. Jest on jednym z tych aktorów, których chciałoby się widzieć w każdym filmie. Film radzi sobie z pokazaniem słabości futbolu amerykańskiego w niesamowicie niezręczny sposób. Co najśmieszniejsze, z Al Pacino na czele. Pomimo wszystkich swoich błędów, przy filmie można się dobrze bawić. Co więcej film zawiera świetny cytat: "Nie dostaję zawałów, skurwysynu! Ja sprawiam, że ludzie ich dostają."

9. Luz Blues (1999)
James Van Der Beek gra Jonathana Moxona (w skrócie: Mox), którego futbol nie ekscytuje aż tak, jak wszystkich wokoło. Od dziecka był zmuszany do uprawiania tej dyscypliny przez ojca. Ciągle był tylko w cieniu rozgrywającego-gwiazdora Lanca Harbora (grany przez Paula Walkera). Jednak kiedy Harbor jest kontuzjowany, Moxon wychodzi w pierwszej jedenastce i ma poprowadzić swój zespół. Jego luźny stosunek do zagrywek, które wybrał trener(Jon Voight) powoduje konflikt. Tak jak film, który pojawia się później w rankingu, Luz Blues pokazuje wpływ jaki ma futbol na życie społeczności małego miasteczka w Teksasie. Można mieć wątpliwości co do efektowności tego filmu, ale jest on dobrą rozrywką.

8.Wildcats (1986)
Molly McGrath już jako dziewczynka odkryła, że potrafi grać w piłkę lepiej niż niejeden z kolegów. Jej ojciec, trener futbolu, dostrzegł talent córki i nauczył gry. Dziś Molly ma ponad trzydzieści lat. Jest świeżo po rozwodzie, ma pod opieką dwie córki: czternastoletnią Alice i siedmioletnią Marian. Ma też jedno wielkie marzenie: zostać trenerką futbolu. Niestety nikt nie chce zatrudnić na tym stanowisku kobiety. Jest jednak liceum, którego drużyny nikt nie chce trenować ze względu na cieszących się złą sławą i słynących z problemów wychowawczych uczniów. 
Dyrektor szkoły Central High spotyka się z Molly i po krótkiej rozmowie daje jej pracę. Teraz będzie miała niezwykle trudne zadanie: musi zyskać respekt w oczach swoich, nieprzywykłych do dyscypliny ani szacunku dla kobiet, podopiecznych. Zawodnicy drużyny Central High odmawiają trenowania pod okiem kobiety. Dopiero kiedy Molly udowadnia, że jest bardziej wytrzymała niż oni, zaczynają patrzeć na nią inaczej. Upłynie jednak wiele czasu zanim zdobędzie zaufanie uczniów i przygotuje drużynę do udziału w zawodach. Wysiłek Molly przynosi jednak niespodziewane efekty. Wkrótce drużyna Central High staje się jedną z najlepszych w mieście. Ta nagła przemiana budzi zainteresowanie mediów, Molly i jej podopieczni zostają bohaterami telewizyjnego reportażu. Sukcesy zawodowe Molly nie idą jednak w parze z osobistymi: jej córki odczuwają, że matka spędza z nimi coraz mniej czasu i zaczynają się przeciw temu buntować. Jej były mąż zgłasza również coraz więcej zastrzeżeń do jej metod wychowawczych. Wkrótce konflikt staje się na tyle poważny, że ojciec dziewczynek występuje o pozbawienie Molly prawa do opieki nad nimi. Teraz stanie przed najtrudniejszą rozgrywką w swoim życiu. Czy uda się jej zwyciężyć?


7.Czterdziestka z North Dallas (1979)
Niezbyt błyskotliwy zawodnik futbolu gra w drużynie, której trener jest groźny i wymagający, a cyniczny sędzia nieuczciwy. Wkrótce międzyfutbolistą, jego kochanką i kierownictwem zespołu dochodzi do wielu zabawnych perypetii...  

6.Tytani (2000)
Historia oparta na faktach. Pewnego dnia małym miasteczkiem Alexandria wstrząsa wiadomość, że nowym trenerem szkolnej drużyny futbolu amerykańskiego zostaje czarnoskóry Herman Boone. Dotychczasowy biały trener Bill Yoast zostaje jedynie pomocnikiem trenera, mimo że za swoje osiągnięcia już wkrótce miał dostać się do Galerii Sław. Nadszedł czas zmian, które jeszcze niejednokrotnie zadziwią opinię publiczną. Do miejscowej szkoły dla białych zaczynają uczęszczać także czarni uczniowie, dlatego trener Boone chce utworzyć drużynę mieszaną. Pozwala Yoastowi na wybranie chłopców do obrony, sam zaś zajmuje się obsadzeniem linii ataku. Jednak biała młodzież, buntowana dodatkowo przez swych rodziców, nie chce i nie potrafi w zgodzie pracować z ludźmi o innym kolorze skóry. Od dawien dawna rasizm był zakorzeniony w tym narodzie i trudno z tym coś zrobić. Boone nie poddaje się. Na dwutygodniowym obozie treningowym drużyny futbolowej daje z siebie wszystko, aby zaprzyjaźnić ze sobą chłopców. W końcu udaje mu się odnieść sukces - do domu wracają już jako zgrana grupa przyjaciół. W podobny sposób trener Boone stopniowo zdobywa ich zaufanie i szacunek. Poprzez sport wspólnie zwalczają rasizm, nietolerancję i wszelkie uprzedzenia panujące w ich szkole. Chłopcy powoli dojrzewają do tego, aby stworzyć doskonałą i niezapomnianą drużynę Tytanów. Od samego początku odnoszą zwycięstwa, co potwierdza słuszną taktykę ich czarnoskórego trenera. Tymczasem biali urzędnicy chcą przywrócenia na dawne stanowisko białego trenera Yoasta. W tym celu przekupują sędziego, aby Tytani przegrali jeden z ważniejszych meczów. Jednak tym razem zatriumfuje sprawiedliwość i niepokonani Tytani sięgną po zasłużony tytuł mistrza. W ten sposób staną się legendarną drużyną futbolu amerykańskiego.

5.Rudy (1993)
Historia życia amerykańskiego futbolisty, Rudy'ego Ruettigera. Wychowywał się w robotniczej dzielnicy Chicago i dzięki niezwykłemu uporowi, w dążeniu do swoich życiowych marzeń - mimo braku wykształcenia i słabych warunków fizycznych - został zawodowym futbolistą. 

4.Najdłuższy Jard
Gwiazda futbolu amerykańskiego Paul Crewe ma sprzeczkę z kobietą która go utrzymuje - chce się od niej uwolnić. Dochodzi do rękoczynów i dziewczyna wzywa policję. Pijany Paul ucieka policji brawurowo pędząc po mieście. Policja oczywiście go dopada. Wreszcie trafia do więzienia. Początkowo załamuje się i przeczuwa że nigdy nie będzie miał więcej okazji grać, ale okazuje się że strażnicy chcą zorganizować więzienne rozgrywki i szef tego więzienia chce aby Paul mu w tym pomógł... 
Film zdecydowanie dla amatorów amerykańskiego futbolu, lub B.Reynoldsa, który jest w świetnej formie i robi wrażenie jak rzuca piłką. Film był nominowany do Oscara i wyróżniony został Złotym Globem w 1975roku. Nie zestarzał się specjalnie... 


3.Kariera Frajera (1998)
Bohaterem filmu jest Bobby Boucher, trzydziestoletni mężczyzna, który nie potrafi wyrwać się spod skrzydeł matki. Bobby nie potrafi się odnaleźć w otaczajacym go świecie, jest niesamodzielny, a jedyną rzeczą, którą potrafi robić jest rozdawanie piłkarzom wody. Przez swoją nieudolność staje się pośmiewiskiem całej drużyny futbolowej. Pewnego razu trener Klein dostrzega w Bobbym wielki talent piłkarski. Postanawia zaciągnąć go do swojej drużyny. Bobby podpisuje więc kontrakt z drużyną Psy Bagienne". Ale jest pewien kłopot - jego matka nienawidzi futbolu. Trenuje więc, ale nie informuje o tym matki. Poznaje też dziewczynę. Bobby staje się poprzez swoją świetną grę ulubieńcem publiczności. Jednak wszystko zaczyna się kompilkować. Okazuje się, że Bobby nie skończył szkoły i nie może grać w drużynie, jego matka też dowiedziałą się okłamstwie i zaczęła udawać chorobę. A tymczasemjego drużynę czeka bardzo ważny mecz ...

2.Piosenka Bryana(2004)
Opowieść o rywalizacji dwóch graczy w futbol amerykański, która z czasem przeradza się w przyjaźń i zostaje wystawiona na próbę, gdy jeden z nich dowiaduje się, że jest chory i wkrótce umrze..

1.Światła Stadionów(2004)
Friday Night Lights to zapis sezonu z 1988 roku małomiasteczkowej drużyny futbolowej, Permian High Panthers. Akcja obraca się wokół grupy przyjaciół, którzy stali się częścią najlepszego zespołu w historii Teksasu: dla grających w nim chłopaków każda gra staje się możliwością wybicia się z małomiasteczkowej nudy i zrealizowania ulotnych marzeń o karierze sportowej przed ukończeniem 18 lat. Film jest również przekonującym portretem amerykańskiej Odessy i miasteczek jej podobnych, gdzie jesienią, w każdy piątkowy wieczór cała społeczność wstrzymuje oddech i w świetle lamp na stadionie futbolowym emocjonuje się grą. 

ranking: www.denofgeek.com
opisy filmów: FilmWeb

1 komentarz: